tr-TRel-GR

Yunanistana Blog


Eskisehir - Alexandroupoli - Kavala - Thessaloniki (Eskişehir - Dedeağaç - Kavala - Selanik)

Eskisehir - Alexandroupoli - Kavala - Thessaloniki (Eskişehir - Dedeağaç - Kavala - Selanik)

"Şebnem Balevi"

Eskişehir’de başlayan ve toplam 7 saat süren bir yolculuğun sonunda nihayet Dedeağaç’tayız. Otelimiz çok sevimli. Odamız gayet basit ve sade. Eskimiş pencerelerin, tozlu panjurların, biraz ilerideki deniz fenerinin, sokaklardaki sevimli evlerin ve en önemlisi tatile başlamış olmanın getirdiği mutluluk.

Öğleden sonrasının geç bir saati ama biz mutlaka plaja gitmeliyiz. Resepsiyondaki son derece nazik görevli bize plajın yerini tarif ediyor. Plaj yine merkez sahilde yer alan bir lunaparkın hemen yanında. Şezlong ücreti yok. Yediğinizi, içtiğinizi ödüyorsunuz. Tatilin ilk frappelerini söylüyoruz. Tabii en çok Devin mutlu oluyor. Uzun bir yolculuğa sabretmiş ve artık kovasıyla, mayosuyla özgür.

Güneşin batmasına yakın; akşam için hazırlanmak üzere otele dönüyoruz. Dedeağaç merkezinde sahilde uzanan bir yol var. Fenerin hemen altında. Burası Dimokratias Caddesi. Bu cadde akşam trafiğe kapatılıyor ve yerli ve turistlerin volta attığı oldukça canlı bir volta alanına dönüşüyor.

Sonra yemeğe oturuyoruz. Kaldırıma atılmış, beyaz bir masa. Yunanistan’da ilk akşam yemeği. Her şey birbirinden leziz.

Ertesi Sabah

Sabah kahvaltımızı erkenden ediyoruz. Sakin sokaklarda kısa bir gezintiden sonra yola çıkıyoruz. Yolda şehrin yaklaşık on km uzağındaki Makri bölgesine uğruyoruz. Şansımıza çok rüzgarlı. Ama yine de plajlardan birinde durup Devin’in deniz ve kum ihtiyacını karşılıyoruz. Buradan ayrıldıktan sonra önce Kavala’ya uğrayıp öğlen yemeği yiyeceğiz; sonrasında üç gece konaklayacağınız Selanik’e gideceğiz laugh

 

 

 

Kaynak/Yazan:

 "Şebnem Balevi"  Eskişehir

Previous Article ''IOSIFIDIS'' Kavala Kurabiyesi
Next Article ALEXANDROUPOLI'DAN GÜNLÜK GEZİNTİLER
Print
2603 Rate this article:
3.7

x
«Mart 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728123
45
BATI YUNANİSTAN'DA DÖRT TOP DESTİNASYON

BATI YUNANİSTAN'DA DÖRT TOP DESTİNASYON

BATI YUNANİSTAN'DA DÖRT TOP DESTİNASYON

IOANNINA (YANYA)

Efsanelerin Şehri. Pamvotida Gölü çevresinde bulunan ve Selanik'e 260 km, Igoumenitsa'ya 78 km mesafedeki Epirus'un başkentini ziyaret etmeye değer. Yanya'nın tüm "hayatı" ünlü gölün etrafında dönmektedir. Oradan Pamvotis'in inanılmaz manzarası eşliğinde kahve ya da yemeğinizin  tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca sırlarla ve efsanelerle dolu "Ada’da”, Ali Paşa Müzesi'ni ve manastırlarını tekneyle gezip dolaşabilirsiniz. Ayrıca orada İoannina mutfağının geleneksel yemeklerini de tadabilirsiniz.

KASTORYA

Selanik'ten 190 km ve Prespes göllerinden 50 km uzaklıkta, kuzeydeki görkemli Kastoria Şehri bulunmaktadır. Sadece Yunanistan’da değil kürkleri için dünya çapında

PARGA – SIVOTA

Epirus’ün iki güzelliği, Igoumenitsa’dan sırasıyla 45 km ve 23 km olan Parga ve Sivota’dır.Rakipsiz güzellikleri, turkuaz suları, su sporlarını deneyimleyebileceğiniz sonsuz plajları ve aynı zamanda su altı araştırmalarıyla ünlüdürler.Görkemli Parga kalesinin gölgesi altındaki çeşitli kategorilerde, restoranlarda , konaklama birimleri ve yemyeşil manzara keyifli ve rüya gibi bir konaklama vaat ediyor.

 

LEFKADA

Igoumenitsa'dan 110 km uzaklıktaki İyonya’nın Lefkada "kara" adası. Egzotik yerlere seyahat eden geniş plajları ile konuksever ve canlı, arabayla kolayca erişilebilir. Adanın yıldızı, görkemli kayalar ve berrak mavi sular ile Porto Katsiki'dir. Bir noktaya

 

Read more
678
Samothraki (Semadirek)

Samothraki (Semadirek)

Samothraki  (Semadirek) 

 

 • Alternatif turizmi sevenler için ideal bir yer

 

 • Avrupa'nın en güçlü enerji sitelerinden biri

 

 • Sağos Dağının zirvesinden inen Nehir, aşağıya doğru ilerledikçe eşsiz güzelliği ile  büyük ve küçük göletler oluşturur.

 

 • Her yıl binlerce insan, en ücra göletlere ulaşmak için bölgeyi ziyaret ediyor.

 

 • Eğer çadırda kalmayı düşünüyorsanız özel bir kamp deneyimi yaşayacaksınız.

 

 • Adanın merkezi  bir tablodan çıkartılmış gibi....Dar, taş döşeli sokaklarda gezinirken kafeler, lokantalar ve eğlence merkezleri ile karşılaşacaksınız.
   
 • Ve tabii ki Trakya Denizi'nin masmavi suları, sabahtan akşamın  geç saatlerine  kadar dalış için idealdir
Read more
910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567