tr-TRel-GR

Yunanistana Blog


«Ağustos 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
6789101112
13141516
Didimoticho (Dimetoka) Kültür Müzesi

Didimoticho (Dimetoka) Kültür Müzesi

Didimoticho Kültür Müzesi, Hacirvasani ailesinin dört katlı konağında yer almaktadır. Müze1905 yılında inşa edilmiş, Kolokotroni ve Vatatzi sokaklarının köşesinde, Didimoticho kalesinin eteklerinde bulunmaktadır.

 

Küçük ve büyük ziyaretçiler Müzenin dört katında anlatılanlar ve sergilenen imgeler sayesinde Şehrin tarihi ve kültürünü, Kalaleri ve surlarını tanıyıp onlarla bir olmalarına fırsat verilmektedir.

 

Çalışma Saatleri: Salı- Cumartesi: 11:00-13:00

Pazar ve pazartesi: Kapalı

 

Organize ziyaretler için anlaşma yapıldıktan sonra herhangi bir saat ve günde gerçekleşebilmektedir.

İrtibat Telefonları: +302553022316  ve +306948097427

e-mail: laografiko.did@gmail.com

 

Facebook: Kültür Müzesi 

Read more
171819
20212223
Kendin yap: Limon ve hardallı midye saganaki

Kendin yap: Limon ve hardallı midye saganaki

Kendin yap: Limon ve hardallı midye saganaki

Çok lezzetli olan bu meze tüm damak tadlarına uygun nefis bir mezedir

Limon ve hardallı midye saganaki , mükemmel bir meze olan kremalı beyaz sos ile kolay bir tarif.

 

 

Nelere ihtiyacimiz olacağına bakalım:

 

Malzemeler :

Midye
2 çorba kaşığı hardal çorbası
1 diş sarımsak
1/2 yeşil ve 1/2 kırmızı biber
Beyaz şarap
Un
Beyaz peynir
Yağ

Yapılış:

1. Adım : Yağı yüksek ısıda ısıtın, biber ve sarımsağı sote edin.

2. Adım: Şarap ile söndürüp, ilk kaynamadan sonra midyeleri ekleyin (eğer midyeler kabuksuz taze ise, ambalajın içindeki sudan ilave edin, veya kendiniz bir biktar su ekleyin)

3. Adım: Hardalı ekleyin

4. Adım: Midyeleri 5-7 dakika kaynatın

5. Adım: küplere Kesilmiş olan  beyaz peyniri ekleyin.

Adım 6: saganakinin koyulaşması için biraz un  dökün.

Afiyet olsun !

Read more
24
Yunanistan'da Düğün: Semboller ve gelenekler

Yunanistan'da Düğün: Semboller ve gelenekler

Yunanistan'da Düğün: Semboller ve gelenekler

Bugün düğün güzel bir meyve bahçesinde gerçekleşir....

Eğer bir Yunan düğününe davet edilmediysen, birkaç kelimeyle onun tamamen tarif edilmesi mümkün değildir. Fakat size  bazı unsurlarını aktarmaya çalışacağız.

Yunan evliliğinin unsurlarına ve sembolizmlerine bakalım:

Yatak süslemesi : Düğünden iki gün önce çiftin yatağının döşemesi yapılır. Geleneğe göre gelinin evlenmemiş kız arkadaşları yatağı sererler  diğer arkadaşlar ve akrabaları tarafından ise yatağa  altın ve para atılır. Daha sonra yatağa küçük bir çocuk  ‘atılır’.  Geleneğe göre çocuk erkek olursa, çiftin ilk çocuğu erkek olur, fakat  çocuk kız olursa çiftin ilk çocuğu kız olur.

Gelinin hazırlığı: Düğün günü, gelinin süslemesi de yapılır!  Kadınlar gelin şarkıları söyleyerek ya da dinleyerek gelinin hazırlanmasına  yardım ederler.

Gelinlik ayakkabısı: Gelin giydirilip, taranıp süslendikten sonra, ayakkabı  zamanı gelir. Yunanistan’da bölgeden bölgeye değişen geleneğe göre, bir adam (bazı bölgelerde sağdıç, bazı bölgelerde ise kayınbirader) gelinin  ayakkabısının içine para koyar.  Ancak gelin sürekli olarak ayakkabının  büyüklüğünden şikayet ederek, içine daha çok para eklenmesini ister.

Damadın hazırlıklığı: Benzer şekilde, damadın evinde, arkadaşları onu hazırlar, giydirip taradıktan sonra onu traş etmeleri gerekir.

Damadın bekletilmesi: Gelin, damadı endişelendirmek ve heyecalandırmak için  kiliseye varmaya gecikir. Merdivenlerden çıkmadan önce kilisenin etrafında iki veya üç defa dolaşır.

Düğün töreni 

Read more
2526
Zira Girit gibi ... bir yer yok !

Zira Girit gibi ... bir yer yok !

Ülkemizin en güzel yerlere sahip bölgelerinden biri, herhangi bir  mevsimde ziyaret ederseniz güzelliği ile sizi büyüleyecektir.

Avrupa'nın ilk kültürlerinden biri olan Minoan uygarlığı sırasında, Adanın en parlak dönemi M.Ö. 3000-1400  yıllarında gelişmiştir.

Ana merkezleri şunlardır: Saray komplekslerinin bulunduğu Knossos, Phaistos, Malia, Zakros ve Garnias.

Girit Yunan mitolojisinde de önemli bir role sahiptir. Tanrılar ve insanlar babası olarak bilinen Zeus, Dikteo Andro'da doğdu (Girit’te Dikti Dağı’nda) rivayet edilmekte.

MÖ 1900 yıllında  adada ilk saraylar inşa ediliyor. Saraylar, yanı sıra, politik ve ekonomik gücü yöneten önemli idari merkezlerdi.

Bu dönem sarayların büyüklüğü, yol ağı ve karmaşık kanalizasyon sistemlerinin oluşumu (ör. Knossos sarayı) gösterildiği gibi "büyük yapıtlar" dönemi olarak nitelendirilir.

Yaklaşık 1450 M.Ö. tüm saray merkezleri yok edilir. Ancak Günümüze ve ziyaret etmeye değer olan Girit'in güzelliklerine gidelim. Ziyarete gelirseniz adayı seveceğinizden eminiz.

Başlangıçta, güzel plajlara ve yükselen dağ zirvelerinden başlayalım.

Girit Denizi'nin kristal mavisi sularının yanı sıra Psiloritis dağ sırtları herkesi duygulandırır.

Kafe, bar, lokantalar eğlenceli ve kalabalık mekanları tercih ederseniz, Chania, Rethymno, Agios Nikolaos ve İyerapetra tam ihtiyacınız olan mekanlardır.

Öte yandan, doğanın sessizliğini ve doğayla bağlantıyı tercih ederseniz, onlarca seçenek bulunmakta.

Özellikle ziyaret etmeniz gereken yerler:

 • Knossos
 • Samarya kanyonu
 • Arkadi Manastırı
 • CretAquarium
 • Spinalonga
 • Fortezza
Read more
27
İstanbul- Alexandroupolis – Taşoz - Kavala – Selanik – Atina

İstanbul- Alexandroupolis – Taşoz - Kavala – Selanik – Atina

Selçuk Bulak ailesiyle birlikte  karayolu  ile İstanbul’dan hareket ettikten sonra İpsala sınır kapısından geçip ilk duraklarını Dedeağaç’taki otelin güzel tesisleri ve yemeklerinin tadını çıkartarak orada  gecelediler.

Bir sonraki durakları, yüzdükleri tertemiz ve organize plajları olan  güzel ve yemyeşil Taşoz adasıydı.

Ertesi gün grafik ve eski tarihi Kavala Şehrinde  kentin panoramik manzarasını sunan "Panagia" bölgesindeki Venedik Kalesi'nin altında bir mola verdiler. Oradan geleneksel  kurabiyeler alıp Selanik'e yolculuklarına devam ettiler.

Selanik'te Mustafa Kemal Atatürk Müzesi, Aristotelous Meydanı, Beyaz Kule ve kaleleri ziyaret ettiler.Selanik  şehrinin 24 saat canlılığından etkilendiler.  Selanik uykusuz şehir !

Güzel Selanik şehrinde iki gün geçirdikten sonra araçlarını güneye doğru sürmeye başladılar ve 500 km sonra son durakları olan Atina’da kendilerini buldular. Atina'da  Parthenon, Panathenaik Stadyumu, Sintagma Meydanı'nı ziyaret ettiler ve  geçmişe bir yolculuk yaparak Atina Akropolü'nün altındaki pitoresk sokaklar ve bölgelerde( (Plaka, Monastiraki, Thissio, Anafiotika, Dionysiou Areopagitou sokağı ) gezindiler.

Bu deneyim hafızalarına kazındı ve Yunanistan'ın en iyi izlenimleriyle birlikte İstanbul’a karayolu ile dönüş yolculuklarına çıktılar.

Read more
2829303112
3456
Limnos (Limni) Adası

Limnos (Limni) Adası

Eğe Denizi’nin kuzeyinde  Ağıon Oros, Samothraki, Bozcaada ve Midilli Adası Ortasında bulunmaktadır.  Sakin ve Romantik bir tatil yapmak isterseniz,  el değmemiş sahilleri ve grafik sokakları ile bu adayı tanıyabilirsiniz.

 • Ulaşım

Bu adaya, Hava ve Deniz yolu ile ulaşım sağlanmakta.  Ayvalık-Midilli üzerinden feribot ile Limnos arasında yine feribotlar ile ulaşım sağlanıyor.

 • Konaklama

Limnos adasında uygun fiyatlarda kiralık oda, daire veya lüks otellerde huzur ve rahatlıkla kalabilirsiniz.

 • Yemek ve Eğlence

Limnos adası  temiz atmosferi ile  anılmasının yanı sıra her zevke hitap eden grafik kafe-bar,  eğlence kulüpleri gecelerinize renk katacak. Ayrıca adada her damak tadına uygun güzel yemekler ve balık çeşitlerinin zevkini en ekonomik bir şekilde tadabilirsiniz.

Gezelim-Görelim

 • Myrina:

Bir gün adanın merkezi olan Myrina’yı gezmenizi  tavsiye ederiz.  Grafik taş döşemeli sokaklarında gezinirken, taş duvarlı konaklar gözlerinizin önüne gelmiş olacak.  Bir ara duraklayıp, İtalyanlar tarafından yapılan Akeoloji Müzesini ziyaret etmeyi unutmayınız. Grafik şehrin başında sizi Bizans kalesi beklemekte. Şanslıysanız kale  içinde geyiklerle karşılaşabilirsiniz. Kaleden sonra Myrina’nın küçük limanını, renkli balıkçı teknelerini ve sahil tavernalarını ziyaret edebilirsiniz

Read more
789