tr-TRel-GR

Yunanistana Blog


«Kasım 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
29
İpek sanatı müzesi

İpek sanatı müzesi

Müze restore edilmiş neoklasik bir binada bulunmuştur. Ziyaretçi makineler aracılığıyla ipek üretiminin aşamaları bir tat alabilir. Yanı sıra ipekboceğinin yetiştirmeden bitmiş ürüne kadar aşamaları gösteren videolar var.

İpek sanatı müzesinin amacı, bölgedeki ipek üretiminin zengin geleneğini vurgulamak ve korumaktır. En son teknoloji ile birlikte orijinal sergiler,benzersiz bir yolculuk  ayni ipek gibi ziyaretçiyi adım adım gösterırler .

İpek sanatı müzesinde sergiler ve diğer sanatsal ve kültürel etkinlikleri var.Özel rehberlik okullar ve organıze gruplar için düzenlenir. Müzenin dükkanında Tsiakiri ‘nin ipek evini koleksiyondan geniş bir ürün yelpazesi hem de yerel ve geleneksel  ürünleri bulacaksınız .

İpek sanatı müzesi benzersiz bir elektronik çok dilli rehber sistemi ile donatılmıştır.

Müze engellilerin erişimi için tüm koşullarını  yerine getirir ( giriş rampaları, asansör, özel tuvaletler).

Read more
30311234
567891011
12131415161718
192021
''IOSIFIDIS'' Kavala Kurabiyesi

''IOSIFIDIS'' Kavala Kurabiyesi

Kapadokya'nın Karvalı köyünden, Iosifidis ailesi, ninelerinin  lezettli geleneksel kurabiye tarifini de  yanına alarak, Kavala’daki  Nea Karvali’ye yerleşmişlerdir.

Başarılarının  sırrı; mükemmel  un kalitesi, keçi ve inek tereyağı karışımı, ve taze korunmuş bademlerdir.

Bayramlar  ve mutlulukların  tatlısıdır. Geleneğe göre Kurabiyeler, gerçekleşen  arzularımız kadar, binlerce un ve şeker taneciklerinden yapılmalarından dolayı mutluluğu simgelemektedir.

1976'dan beri '' Iosifidis ''kurabiyeleri, melomakarona ve çörekleri  sadece Yunanistan'da değil,  aynı zamanda dünya çapında Almanya, Fransa, İtalya, Belçika ve Amerika'ya ihraç edilmektedir.

Barbara Iosifidi'nin becerikli ve nazik  ellerinde  oluşan çörekler  bir şiir gibidir. Undan yapılmış bir tepecik, şeker, portakal, sakız ve Kapadokya’dan özellikle getirilmiş bir  mahleb ile başlayıp; tatlı, sakızlı, mis kokulu  lezzetiyle sizi baştan çıkartan  bir ekmeğe dönüştürmektedir.

Iosifidis mağazalarını, Kavala merkezinde Belediye Pazarı'nın karşısında  ve Kavala’daki Nea Karvali’de bulabilirsiniz.

Read more
22
Eskisehir - Alexandroupoli - Kavala - Thessaloniki  (Eskişehir - Dedeağaç - Kavala - Selanik)

Eskisehir - Alexandroupoli - Kavala - Thessaloniki (Eskişehir - Dedeağaç - Kavala - Selanik)

Eskişehir’de başlayan ve toplam 7 saat süren bir yolculuğun sonunda nihayet Dedeağaç’tayız. Otelimiz çok sevimli. Odamız gayet basit ve sade. Eskimiş pencerelerin, tozlu panjurların, biraz ilerideki deniz fenerinin, sokaklardaki sevimli evlerin ve en önemlisi tatile başlamış olmanın getirdiği mutluluk.

Öğleden sonrasının geç bir saati ama biz mutlaka plaja gitmeliyiz. Resepsiyondaki son derece nazik görevli bize plajın yerini tarif ediyor. Plaj yine merkez sahilde yer alan bir lunaparkın hemen yanında. Şezlong ücreti yok. Yediğinizi, içtiğinizi ödüyorsunuz. Tatilin ilk frappelerini söylüyoruz. Tabii en çok Devin mutlu oluyor. Uzun bir yolculuğa sabretmiş ve artık kovasıyla, mayosuyla özgür.

Güneşin batmasına yakın; akşam için hazırlanmak üzere otele dönüyoruz. Dedeağaç merkezinde sahilde uzanan bir yol var. Fenerin hemen altında. Burası Dimokratias Caddesi. Bu cadde akşam trafiğe kapatılıyor ve yerli ve turistlerin volta attığı oldukça canlı bir volta alanına dönüşüyor.

Sonra yemeğe oturuyoruz. Kaldırıma atılmış, beyaz bir masa. Yunanistan’da ilk akşam yemeği. Her şey birbirinden leziz.

Ertesi Sabah

Sabah kahvaltımızı erkenden ediyoruz. Sakin sokaklarda kısa bir gezintiden sonra yola çıkıyoruz. Yolda şehrin yaklaşık on km uzağındaki Makri bölgesine uğruyoruz. Şansımıza çok rüzgarlı. Ama yine de plajlardan birinde durup Devin’in deniz ve kum ihtiyacını karşılıyoruz. Buradan ayrıldıktan sonra önce Kavala’ya uğrayıp öğlen yemeği yiyeceğiz; sonrasında üç gece konaklayacağınız Selanik’e gideceğiz laugh

Read more
232425
262728293012
3456789